Pokochać siebie

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro (https://www.taniaksiazka.pl/czula-przewodniczka-kobieca-droga-do-siebie-natalia-de-barbaro-p-1487545.html) to podręcznik dla kobiet, które chcą wreszcie zacząć żyć w zgodzie ze sobą. Każda ma wewnętrzną postać, którą autorka nazwała Czułą Przewodniczką. Warto ją odnaleźć, aby pomogła nam wrócić do źródeł naszej kobiecości. Stojąc na starcie tej drogi wydaje się, że można wpaść w koleiny, i to jest prawda. Najtrudniejszy pierwszy krok, ale dzięki tej książce pójdzie zdecydowanie łatwiej.

Potulna, Królowa Śniegu i Męczennica

Trzy rodzaje naszego sposobu myślenia, podejmowania decyzji i dokonywania wyborów. Potulna zapomina o sobie, myśli tylko o tym, aby rozmówca czuł się dobrze. Jest grzeczna, miła, siedzi w kącie, aby nikomu nie przeszkadzać w ważnych rozmowach. Dostosowuje się do innych, sama zajmując coraz mniej miejsca. Brzmi znajomo? Królowa śniegu z kolei jest odwrotnością Potulnej. Biegnie do przodu, rozpychając się łokciami. Ciągle przed siebie, aby przetrwać i zaliczać kolejne sukcesy. Tylko czy w środku niej nie mieszka przypadkiem zagubiona dziewczynka, która nie potrafi siebie pokochać? Męczennica poświęca się dla innych, co więcej wywołując niejednokrotnie poczucie winy w tych, dla których to zrobiła. Ten schemat nigdy się nie kończy, zawsze inni są ważniejsi a jej pasje i zainteresowania idą na bok. Męczennica tylko wtedy jest widoczna, kiedy jest nieszczęśliwa. Te trzy żyją w nas i wymiennie wchodzą na pierwszy plan, bo ”jeśli ustaną w swoich wysiłkach – przegrają, nie przetrwają, umrą.”

Znajdź ją i daj sobie pomóc

Czuła Przewodniczka to cała miłość własna jaką mamy dla siebie. To nasza intuicja, która doskonale wie co mamy robić, kiedy powiedzieć ”nie” a kiedy ”tak”. Podpowiada nam rozwiązania problemów, sęk w tym, czy jej posłuchamy. Kiedy ją znajdziemy pozwólmy się poprowadzić. Nieprzypadkowo autorka nazwała ją Czułą. Ona nie będzie nas krytykować, besztać. Ona widzi w nas mądrą kobietę, która być może wiele przeszła, ale to doświadczenie wiele ją nauczyło. W tej książce dochodzimy także do wewnętrznego dziecka, Dzikiej Dziewczynki. Poszukiwania dziecka w sobie wydaje się być dzisiaj sloganem, ale nie w „Czułej Przewodniczce”. Tutaj jest szczerze, serdecznie i praktycznie a do tego zabawnie. Warto brzdąca odszukać i dopuścić do głosu.

Kobiecy Przewodnik


Książka tak bardzo potrzebna każdej kobiecie. Nie można jej przegapić. Napisana przystępnym językiem, co nie oznacza lekkości, bo poruszane tematy są bardzo trudne. Zadaniem kobiet jest ją przeczytać a zawarte treści wprowadzić w życie od razu i przede wszystkim pokochać siebie.